Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Tivat - Výlety

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy

Letovisko Tivat ponúka ideálne podmienky pre výlety.

Zhruba 18 km od Tivatu je situované mesto Kotor. Tento prírodný prístav na jadranskom pobreží bol v stredoveku významným kultúrnym a obchodným centrom s preslávenými školami murárstva a ikonografie. Prevažná väčšina monumentov (vrátane románskych kostolov a múrov) bola vážne znehodnotená silným zemetrasením v roku 1979, ale mesto bolo opäť zrekonštruované za výdatnej pomoci UNESCA.

Zaujímavé je aj mesto Budva. Z minulosti sa tu zachovali dve impozantné mestské brány - Pevninská brána a Morská brána. Budva má typickú architektúru Jadranu – úzke a typicky dláždené uličky s kamennými domami. Dominantou Budvy je biskupský kostol sv. Jana z 8. až 9. storočia. Romantickou stavbou je zase opustený kláštor a mariánsky kostol Santa Maria in Punta z 8. storočia a kostol sv. Trojice s gréckymi maľbami. Asi najväčšou atrakciou mesta je Ostrov sv. Mikuláša, na ktorom sa vypína zrúcanina kostola. Ten bol obľúbeným útočiskom vládcu Petara. Ostrov je situovaný priamo oproti centru Budvy.

Za turistický raj je možné označiť aj tzv. Tivatské saliny, ktoré sú od Tivatu vzdialené asi 6 km. Jedná sa o rozsiahle jazerá, z ktorých sa v minulosti ťažila soľ. V jeden časti salín sa dokonca soľ stále ťaží. Zhruba 150 hektárov salín je však zaplavených a nevyužívajú sa. Bohatá vegetácia, ktorá tu začala rásť, tu vytvorila malý raj na zemi. V maličkých jazerách a kanáloch plávajú tisíce rýb, saliny sú aj miestom výskytu vzácnych a ohrozených druhov vtákov.

Nemenej zaujímavý je aj polostrov Luštica. U zátoky Žanjica sa totiž nachádza prekrásna „Modrá jaskyňa“. Na ostrovčeku Mamula sa dodnes nachádzajú pozostatky rovnomennej pevnosti. Počas druhej svetovej vojny sídlil v pevnosti obávaný koncentračný tábor.

Pred Tivatom sa nachádza tri malé ostrovy. Na ostrove Prevlaca je možné navštíviť zrúcaniny kláštora Archanjela Michala, na ostrove Sveti marko sa zase nachádzajú najkrajšie pláže v celom okolí.